Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego  
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Żegnaj przedszkole

 POŻEGNANIE Z PRZEDSZKOLEM

13. 06.2019r.

 

13 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie z przedszkolem dzieci z grupy V.  Spotkanie zorganizowano we współpracy z rodzicami w restauracji Radosna. Dzieci zaprezentowały ostatni program artystyczny, otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki i drobne upominki. Specjalną atrakcją był tort dla naszych przedszkolaków. Rodzice oraz dzieci gościli się przy specjalnie przygotowanych dla nich stołach. Dzieci bawiły się wspólnie z rodzicami przy muzyce na żywo. Był czas na konkursy i zabawy taneczne. Było radośnie, głośno i słodko. Mamy pewność ze ta wyjątkowa impreza i pierwsza dyskoteka będzie zapamiętana na długo przez naszych przedszkolaków.

 Życzymy wspaniałych wakacji i wielu sukcesów w szkole.

                              Panie z grupy:

                          Małgorzata Kostańska- Kulchawa

                           Marta Sidorowicz

 

Zobacz zdjęcia w galerii

2019 Żegnaj przedszkole

5latki żegnają starszakow

5latki ŻEGNAJĄ STARSZAKÓW

Pożegnać starszych kolegów bardzo chciały młodsze przedszkolaki.

Grupa VI i VII zaprezentowała występ pt. „Pożegnanie Przedszkola”, gdzie  przypomniała starszakom przedszkolne wierszyki i piosenki, bo przecie to już koniec edukacji przedszkolnej sześciolatków. Oprócz pięknej uroczystości, tańców i piosenek starszaki otrzymały drobne, upominki w postaci bajkowych ołówków, które z pewnością znajdą się w niejednym piórniku oraz laurkę.

I choć żal Starszakom przedszkola, zabawek i młodszych kolegów to przecież niech nie zapominają, że czeka na nich szkoła, nowe wyzwania, znajomości i wrażenia!

Wszystkim 6 latkom życzymy radosnych, słonecznych wakacji, dużo uśmiechu, a od września sukcesów i wielu nowych, ciekawych doświadczeń!

Zobacz zdjęcia w galerii

5latki żegnają starszaków

Rodzinna wycieczka

 

DZIEŃ MAMY W NOWINACH WIELKICH

Dnia 23 maja dzieci z grupy V wybrały się na wycieczkę przyrodniczo - edukacyjną do Nowin Wielkich. Dzieci na wycieczkę wyjechały ze swoimi paniami oraz tu niespodzianka w wycieczce brały udział również nasze kochane mamy naszych przedszkolaków. Wyjazd zorganizowany był z okazji zbliżającego się Dnia Mamy i udał się znakomicie. Mieliśmy piękną, słoneczną pogodę i bardzo dobre humory. Na miejscu czekały na dzieci ciekawe zajęcia edukacyjne w Klubie Dino a mamusie miały czas na kawę i pyszne ciasto. Kolejnym miłym akcentem naszej wycieczki był wspólny spacer ścieżką edukacyjną gdzie przypomnieliśmy sobie nazwy i wygląd dinozaurów. Naszą wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem z , którego mieliśmy okazje zjeść pyszne kiełbaski

Zobacz zdjęcia w galerii

Wycieczka Starszaków

Olimpiada matematyczna

 Olimpiada matematyczna gorzowskich przedszkoli.
 

W dniu 05.04.2019r. odbyła się Olimpiada matematyczna gorzowskich przedszkoli.
Nasze przedszkole reprezentowali
Nadia Chmielewska, Maja Rutkowska oraz

Gabriel Gontarz Carvalho
Nasi reprezentanci otrzymali dyplom oraz upominki.

 

Zobacz zdjęcia w galerii

Olimpiada matematyczna

WIERSZE ZNANE I LUBIANE

  
Dnia 29.03.19. został zorganizowany w Przedszkolu Miejskim nr 18

XIII Miejski Konkurs Recytatorski

" Wiersze znane i lubiane ".

Tematem konkursów jest recytacja oryginalnych tekstów literackich znanych polskich poetów.

Celem konkursu jest: rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, przybliżenie dzieciom utworów literackich polskich poetów, stwarzanie okazji do zaprezentowania znajomości literatury przez dzieci, wyrabianie odwagi i śmiałości, wyzwolenie aktywności twórczej dziecka.

NASZE PRZEDSZKOLE REPREZENTOWAŁA

KOLEŻANKA Z GRUPY

MARTYNA WITKOWSKA  

OTRZYMAŁA WYRÓŻNIENIE

ZAPREZENTOWAŁA WIERSZ

MICHAŁA JANKOWIAKA „ JEŻ”

Zobacz zdjęcia w galerii

2019 Konkurs Wiersze znane i lubiane

Konkurs Logopedyczne-łamańce

 Konkurs „Logopedyczne łamańce”
 

W dniu 27.03.2019 r. w Przedszkolu Miejskim nr 11 im. Marii Kownackiej odbył się konkurs logopedyczno – recytatorski pt. „Logopedyczne łamańce w polskiej literaturze dziecięcej”.
Podczas konkursu brano pod uwagę prawidłową wymowę, artykulację trudnych głosek, dykcję
oraz intonację, interpretację tekstu i ogólny wyraz artystyczny.
Nasze przedszkole reprezentowała AMANDA KUCHYT
Amanda za recytację wiersza „
Żuczek” - rymowanka logopedyczna otrzymała dyplom, książkę oraz upominki.
Życzymy dalszych sukcesów recytatorskich naszej małej artystce.

Zobacz zdjęcia w galerii

2019 Konkurs Logopedyczne Łamańce

Wizyta Straży Miejskiej

 
 
  WIZYTA STRAŻY MIEJSKIE

27 marca gościliśmy w naszej sali  przedstawicieli Straży Miejskiej. Podczas pogadanki dzieci zapoznały się z pracą strażnika i oglądały elementy umundurowania. Przedszkolaki miały okazję wykazać się wiedzą na temat bezpiecznych zachowań i postaw podczas  spotkania z obcym psem. Nasz gość krok po kroku zaprezentował dzieciom pozycję „żółwia”, która minimalizuje ewentualne uszkodzenia ciała podczas potencjalnego ataku psa. Goście przypomnieli dzieciom również zasady dotyczące kontaktów z osobami nieznajomymi. Utrwalono numery alarmowe.

Zobacz zdjęcia w galerii

Wizyta Straży Miejskiej 2019

WITAJ WIOSNO !!

 imgimg

21 marca spotkaliśmy się całym przedszkolem  w barwnym korowodzie na powitanie nowej pory roku. To czas, w którym przyroda budzi się po zimowym śnie do życia, budzą się zwierzęta, rośliny a my tego dnia chcieliśmy obudzić Wiosnę. Wierszykami, piosenkami  i  głośnymi  okrzykami w barwnym korowodzie zachęcaliśmy Zimę do ustąpienia miejsca Wiośnie. 

Zobacz zdjęcia w galerii

Powitanie wiosny 2019

Wizyta strażaków

 
 

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI –

,,KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO”

Dnia 18 marca w naszej grupie odbyło się spotkanie ze strażakami Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Tematem wizyty była pogadanka na temat bezpieczeństwa oraz realizacja głównego celu akcji ,,KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO”. Panowie Strażacy bardzo chętnie przekazali wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W trakcie pogadanki  dzieci zostały zapoznane z zagrożeniami jakie na nich czyhają w szkole, w domu i w każdym miejscu. W czasie spotkania strażacy przekazali informacje dotyczące bezpiecznego zachowania się w czasie pożaru, czy wypadku. Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, utrwaliły numery alarmowe 998 i 112. Panowie strażacy przybliżyli dzieciom tajniki swojej pracy zawodowej. Dużą atrakcją dla dzieci było oglądanie wozu strażackiego i zobaczenia go od wewnątrz. 

Zobacz zdjęcia w galerii

Wizyta Strażaków

Projekt IV spotkanie

Projekt IV spotkanie
 IV spotkanie w ramach projektu:

„Doświadczanie świata poprzez eksperymentowanie"

14 marca wybraliśmy sie już po raz czwarty do SP - 9 na warsztaty badawcze: "Doświadczanie świata poprzez eksperymentowanie”. W tym miesiącu tematem warsztatów był DŹWIĘK.

Zobacz zdjęcia w galerii

Eksperymenty spotkanie IV

śladami dinozaurów

 
 
ŚLADAMI DINOZAURÓW

Wielkie gady sprzed tysięcy lat fascynują nie tylko archeologów i paleontologów, ale także… małe dzieci. Świat dinozaurów dla przedszkolaków jest niezwykle ciekawy. Aby poszerzyć ich zainteresowania oraz dostarczyć wielu ciekawych informacji z życia prehistorii przedszkolaki, miały okazję obejrzeć przeróżne albumy, obrazki, książki i filmy poświęcone wymarłym stworzeniom oraz figurki dinozaurów co pozwoliło na  stworzenie kolekcji dinozaurów. Dowiedziały się także wielu ciekawych informacji na ich temat – co jadły, jak się zachowywały, gdzie mieszkały. Wspólnie odkrywaliśmy skąd wiadomo, że dinozaury w ogóle żyły na ziemi i dlaczego zniknęły z powierzchni ziemi. Nie obyło się także bez prac plastycznych. Przygotowali też wspaniałe skamieniałości. Zapraszamy do obejrzenia galerii !

Zobacz zdjęcia w galerii

Śladami dinozaurów

Projekt III spotkanie

Projekt III spotkanie
 III spotkanie w ramach projektu:

„Doświadczanie świata poprzez eksperymentowanie"

14 lutego po raz kolejny grupa starszaków wybrała się do SP - 9 na warsztaty badawcze: "Doświadczanie świata poprzez eksperymentowanie”Jak na ostatnim spotkaniu, tematem wiodącym warsztatów w tym miesiącu, była WODA.

Zobacz zdjęcia w galerii

Eksperymenty spotkanie III

Walentynki

 walentynki magraf                 14 lutego był dla naszej grupy prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. W tym dniu przedszkolaki wypowiadały się o znaczeniu słów szczęście, miłość, przyjaźń. Serca towarzyszyły nam przez cały dzień-malowaliśmy,  wycinaliśmy, wyklejaliśmy. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek.

Słodkim akcentem był pyszny Walentynkowy lizak, który dodatkowo osłodził ten wyjątkowy dzień.

 

Zobacz zdjęcia w galerii

Walentynki w gr.V

Bal karnawałowy

 
Bal Karnawałowy

 07.02.2019r. w naszym Przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia już od rana w Przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja, który zachęcał wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze

Zobacz zdjęcia w galerii

gr.V Bal Karnawałowy

Teatr 2019

 
 
 Wyjście do Teatru im. J.Osterwy na bajkowy spektakl
pt." KRAINA ŚPIOCHÓW"
 
 
 

Zobacz zdjęcia w galerii

gr. V Teatr Kraina Śpiochów

Pamiętamy!!

                                             
 

Święto Babci i Dziadziusia

O tym dniu pamięta każdy wnuczek i wnusia

My - również o Was pamiętamy i życzenia składamy! W dniu Waszego Święta składamy najserdeczniejsze życzonka - uśmiechu i słonka.

Szczęścia wielkiego i wszystkiego dobrego!

 

Zobacz zdjęcia w galerii

Dzień Babci i Dziadka PAMIĘTAMY

Wizyta P. Policjantki

BEZPIECZNE FERIE

 - spotkanie z panią policjantką 

Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych dnia 10 stycznia odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z udziałem przedstawiciela Policji. Funkcjonariuszka podczas rozmowy z przedszkolakami przypomniała o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Omówiła z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeży powietrzu. Przestrzegała przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Dzieci otrzymały wskazówki jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Natomiast dzieci, które pozostają w domach zostali poinformowani o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych.

Zobacz zdjęcia w galerii

Spotkanie z Panią Policjanką w gr. V

Projekt II spotkanie

Projekt II spotkanie
 
 II spotkanie w ramach projektu:

„Doświadczanie świata poprzez eksperymentowanie"

03 Stycznia  grupa po raz kolejny wybrała się na warsztaty badawcze. Tym razem tematem przewodnim spotkania była WODA. Dzieci dowiedziały się jak powstaje płatek śniegu, jak barwi się wodę oraz jak ważna jest woda w życiu człowieka

Zobacz zdjęcia w galerii

Eksperymenty spotkanie II

święta 2018

 
 

PRZEDŚWIĄTECZNE

SPOTKANIE Z

RODZICAMI

- WSPÓLNE

KOLĘDOWANIE

 

Zobacz zdjęcia w galerii

KOLĘDOWANIE W GR.V

Mikołajki w teatrze

Mikołajki w teatrze
 MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE W TEATRZE Z JACKIEM I PLACKIEM 
 
 

Mikołaj pojawił się w gorzowskim teatrze, gdzie najmłodsi widzowie wybrali się w zimową podróż z Jackiem i Plackiem z powieści Kornela Makuszyńskiego. Historia bliźniaków powróciła na deski u Osterwy, ale tym razem w świątecznym wydaniu.

W czwartek 13 grudnia przedszkolaki z grupy II oraz V wybrały się do teatru na przedstawienie pt. "Zimowa podróż Jacka i Placka".  Była to piękna opowieść o dwóch niesfornych chłopcach, którzy opuszczają swój dom i wyruszają na poszukiwanie Mikołaja. Spektakl nagrodzony został gromkimi brawami, a na każdego małego widza czekała na zakończenie słodka niespodzianka, którą osobiście wręczył Święty Mikołaj.

Zobacz zdjęcia w galerii

Grupa V w Teatrze

Choinka Gorzów stad jestem

 
CHOINKA PRZEDSZKOLAKÓW
pod hasłem -" GORZÓW Stąd jestem"

 Z okazji Dnia Św. Mikołaja obchodzonego 6 grudnia, prezydent miasta Jacek Wójcicki zaprosił do udziału w zabawie, dzięki której dzieci z gorzowskich przedszkoli stworzyły własne bożonarodzeniowe drzewko.
W przeddzień „Mikołajek” - w środę, 5 grudnia w sali sesyjnej Urzędu Miasta, w godz. 11.00-13.00 odbyło się wspólne malowanie wielkoformatowych choinek, w którym wzięły udział również dzieci z naszego przedszkola - starszaki z grupy V. Kreatywność maluchów nie miała granic! Ich choinka była piękna - sami zobaczcie!  Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Zobacz zdjęcia w galerii

CHOINKA PRZEDSZKOLAKÓW

MIKOŁAJKI 2018

MIKOŁAJKI 2018
Znalezione obrazy dla zapytania mikołajki

Zobacz zdjęcia w galerii

Grupa V MIKOŁAJKI 2018
Koncert MIKOŁAJKOWY 2018

wizyta w schronisku

 
 MIKOŁAJKOWA WIZYTA W SCHRONISKU

„AZORKI” W GORZOWIE WLKP 

30.11.2018r.wraz z grupą III,  jako przedstawiciele naszego przedszkola, pojechaliśmy do schroniska dla zwierząt ” AZORKI” w Gorzowie Wlkp. przy ulicy Fabrycznej. Z wielką przyjemnością przekazaliśmy zebrane dary podopiecznym schroniska,  które dzieci i rodzice systematycznie przynosili do naszego przedszkola w ramach akcji ”Zimowa paczka dla zwierzaczka". Można powiedzieć, że daliśmy psiakom mikołajkowe prezenty, bo przecież one też na nie zasługują. Przedszkolaki z ciekawością przyglądały się wszystkiemu wokół.. Wolontariusze oprowadzili nas po schronisku, pokazując w jakich warunkach żyją zwierzęta i opowiedzieli nam o zasadach funkcjonowania tego miejsca. Na zakończenie naszej wizyty w imieniu dzieci oraz pracowników przedszkola 32, złożyliśmy świąteczne życzenia wszystkim pracownikom schroniska oraz ich podopiecznym.

 

Zobacz zdjęcia w galerii

Podsumowanie akcji dla Schroniska
Świąteczna wizyta w SCHRONISKU

Urodziny misia

 Image„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

23.11.2018r. nasze przedszkolaki z grupy V uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej urodzinowej zabawy, z solenizantem  Białym Pluszowym Misiem i jego przyjaciółmi Kotkiem i 
przyjaciółką Olą. Bawiąc się wspólnie z Misiem odśpiewaliśmy mu  100 lat z okazji urodzin i złożyliśmy misiowi życzenia, wręczając mu urodzinową kartkę własnoręcznie wykonaną przez dzieci z grupy V.

Zobacz zdjęcia w galerii

DZIEŃ MISIA 2018

Projekt I spotkanie

Projekt I spotkanie

I spotkanie w ramach projektu:

„Doświadczanie świata poprzez eksperymentowanie"

Dzisiaj grupa wybrała się do Szkoły nr 9 na zajęcia projektowe z cyklu: "Doświadczanie świata poprzez eksperymentowania". Tematem spotkania był - ogień. Dzieci w zrozumiały i prosty sposób dowiedziały się, jak dawniej ludzie pozyskiwali ogień, co jest potrzebne aby ogień się palił i jakie ma właściwości.

Na zakończenie spotkania Pani ostrzegła dzieci przed ogniem i przypomniała im numery alarmowe, na które należy dzwonić w razie niebezpieczeństwa.

 

Zobacz zdjęcia w galerii

Eksperymenty spotkanie I

Uroczysty Apel gr.V

 
 
UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Odświętne stroje, własnoręcznie przygotowane kotyliony, tak przygotowani 9 listopada wzięliśmy udział w uroczystym apelu, z okazji narodowego święta.  Występ przygotowany przez przedszkolaków z grupy VII pod kierunkiem  Pani Eli i Pani Karoliny, bardzo się wszystkim podobał i  wzbudziły zaciekawienie i wzruszenie. Obchody zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem o godz. 11.11 Hymnu Narodowego.

 

Zobacz zdjęcia w galerii

Uroczysty Apel gr.V

warsztaty Kotyliony

 
WARSZTATY Z RODZICAMI

BIAŁO-CZERWONE KOTYLIONY

Niecodzienne warsztaty plastyczne odbyły się dziś 6 XII W GRUPIE V. Wydarzenie miało patriotyczny charakter i było związane ze zbliżającym się świętem - Dniem Niepodległości i miało na celu skierować aktywność na patriotyczne wychowanie wszystkich pokoleń.

Co tam się działo? Rodzice grupy V wraz z dziećmi zostali zaproszeni do udziału w warsztatach „Kotylionadzie”, czyli wspólnym wykonaniu kotylionów. Każdy z uczestników warsztatów, po wejściu do Sali, znalazł swoje miejsce z materiałami do wykonania „kokardy narodowej”. W trakcie warsztatów powstały przepiękne biało- czerwone kotyliony, które możemy podziwiać na tablicy w holu przedszkola. 

Wszystkim  rodzicom  dziękujemy za udział w warsztatach, kreatywność i wykonanie przepięknych kotylionów.

Zobacz zdjęcia w galerii

Warsztaty grV Kotyliony

Dzień Drzewa gr.V

 
 DZIEŃ DRZEWA - 
SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM 

10 października obchodziliśmy po raz pierwszy w naszym przedszkolu Święto Drzewa. Z tej okazji na teranie przedszkola odbyła się uroczystość posadzenia "Drzewa Pamięci", a my mieliśmy okazje uczestniczyć w spotkaniu z  panią leśnik Agnieszką Szmatowicz pracownikiem Barlinecko - Gorzowkiego Parku Krajobrazowego. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się różnych ciekawostek na temat drzew oraz miały okazję wykazać się swoją wiedzą dotyczącą przyrody.

gr V Sprzatanie Swiata2018

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018

" Akcja segregacja!

2x więcej

2x  czyściej"

 
21 września nasza grupa zaopatrzona w rękawiczki i worki na śmieci uczestniczyła w tegorocznej i zarazem jubileuszowej Akcji  Sprzątanie Świata 2018. Młodsze dzieci zajęły się sprzątaniem terenu wokół przedszkola a My, jak przystało na Staszaków wyruszyliśmy nieco dalej. Udział w akcji uświadomił dzieciom, że należy dbać o swoje środowisko i czystość otoczenia nie tylko tego dania ale codziennie.

Zobacz zdjęcia w galerii

gr. V Sprzątanie Świata

gr. V

 „PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTO MAJĄ, NA SPORTOWO CZAS SPĘDZAJĄ”

Pod takim hasłem w naszym przedszkolu przebiegał w tym roku Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, który jak zwykle postanowiliśmy radośnie uczcić. Grupa V na ten dzień przygotowała specjalny okrzyk”

Wy tu wszyscy wymiękacie z grupą V nie wygracie ! ;)”!!,  który reprezentował nasza grupę w sportowych potyczkach. Aby zapamietać ten wspaniały dzień, dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom oraz medal dzielnego sportowca.

Zobacz zdjęcia w galerii

2018 Dzień Przedszkolaka

Owczogród

             
 
Wycieczka do "Owczogrodu" w Rudnicy

Dnia 12 września wraz z grupą III wybraliśmy się na wycieczkę do Owczogrodu w Rudnicy. Korzystając z pięknego, słonecznego dnia przedszkolaki poznawały mieszkańców „Owczogrodu", miały okazję poznać życie owiec oraz dowiedzieć się jak wygląda codzienna opieka nad tymi zwierzętami. Dzieci miały okazję nakarmić i pogłaskać owce, uczyły się wyczesywać wełnę oraz doiły sztuczną owcę.  Właściciele powiedzieli nam mnóstwo ciekawostek o życiu i hodowli owiec, oraz pokazali prześliczne wyroby z wełny. Wielką atrakcją dla dzieci był labirynt zrobiony z bel siana w którym dzieci poszukiwały skarbu.   Po tylu wrażeniach nadszedł czas na zabawę na terenie owczarni, gdzie dzieci mogły pobawić się na placu zabaw. Podsumowaniem całej wycieczki były warsztaty artystyczne, na których przedszkolaki robiły „talerzykowe owieczki" wykorzystując do swych prac naturalną owczą wełnę.

 

 
WITAMY
W NOWYM ROKU SZKOLNYM
2018-2019

 

 

 

Zobacz zdjęcia w galerii

gr.V Owczogród

 
Ostatnio dodane zdjęciawięcej ...
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...