Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego  
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Pierwszy dzień w przedszkolu

 
 
 
" PIERWSZY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU"
 
Pierwsza wizyta w przedszkolu to ogromne wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Odpowiednie przygotowanie się do tego dnia może znacznie zmniejszyć stres dla obu stron. Rzeczywiście, wysłanie dziecka do przedszkola jest ważnym wydarzeniem, jednak nie ma co popadać w panikę, w końcu może się jeszcze okazać, że przedszkolanka zostanie ulubioną ciocią, marek ze „skrzatów” ulubionym kolegą a codzienna wizyta w przedszkolu najbardziej wyczekiwanym elementem dnia. Żeby jednak scenariusz taki mógł się zrealizować konieczne jest wcześniejsze przygotowanie dziecka na to wydarzenie.

Nadrzędną zasadą, która powinna wyznaczać podejście rodziców w kwestii wysłania malucha do przedszkola, jest zachować spokój i opanowanie. Dziecko uważnie obserwuje rodziców, nawet jeżeli nie do końca zdają sobie oni z tego sprawę, dlatego wszelkie objawy zdenerwowania czy paniki wśród rodziców odbierze ono jako rzeczywisty powód do obaw. Dlatego właśnie kluczowe jest odpowiednie podejście rodziców, którzy nie dają dziecku poznać,że sytuacja również dla nich jest stresująca. Podkreślmy jeszcze raz, że opanowanie i właściwe podejście rodziców do faktu pójścia dziecka do przedszkola, to połowa sukcesu.

Nie można również zaniedbać poinformowania dziecka o tym, co i kiedy ma się stać. Powinno ono mieć świadomość, że z początkiem września pójdzie do przedszkola. Rodzice powinni również dokładnie i szczegółowo odpowiedzieć na ewentualne pytania dziecka, których zapewne będzie mnóstwo. Możesz także poprosić dziecko aby pomogło Ci w spakować wszystkie potrzebne do pójścia do przedszkola rzeczy. Pomaga również zwiększenie częstotliwości przytulania oraz wykazywanie większego zainteresowania dzieckiem w ciągu ostatniego dnia. Nie można jednak sugerować dziecku poczucia straty z powodu jego pobytu w przedszkolu– np. warto powstrzymać się od mówienia dziecku, jak bardzo będzie się za nim tęsknić gdy pójdzie do przedszkola. Wypowiedzi tego typu stanowią dla dziecka jedynie wzmocnienie negatywnej reakcji na zmianę znanego i oswojonego otoczenia jakim jest własny dom.

Z samego rana, w dzień pierwszego wyjścia do przedszkola, koniecznie zaplanuj wszystko tak aby po przebudzeniu malucha móc poświęcić całość swojego czasu tylko i wyłącznie jemu. Najlepiej jest wstań chwile przed dzieckiem i skończyć swoje przygotowania zanim się ono obudzi. Pamiętaj, że szczególnie w dzień samego wyjścia spokój i opanowanie są kluczowe, dlatego postaraj się nie robić niczego w pośpiechu i nie wprowadzać tym samym nerwowej atmosfery. Nie zmuszaj również dziecka do zjedzenia całego śniadania, brak apetytu jest w tym wypadku zupełnie uzasadniony a stres jakiego doznaje dziecko powinien spotkać się z twoim zrozumieniem i akceptacją. Jeżeli maluch stwierdzi, że chce ze sobą zabrać ulubionego pluszaka, nie zabraniaj mu tego. Najprawdopodobniej świadomy tego, że idzie w nowe i nieznane miejsce potrzebuje czegoś co będzie mu się kojarzyć z domem i rodzicami. Taka maskotka może znacznie złagodzić stres, a poczucie bliskości jakiegoś znajomego przedmiotu pozwoli walczyć ze strachem przed nowym miejscem.

Kluczowym momentem całego dnia jest sam moment pożegnania. Powinno być ono czułe ale nie można go przeciągać.Proste przytulenie i całus powinny wystarczyć. Koniecznie powiedz również maluchowi, o której i kto po niego przyjdzie. Jest to o tyle ważne, że najprawdopodobniej przez cały pierwszy dzieńdziecko będzie czekać na moment kiedy rodzice odbiorą go z przedszkola i będzie mogło wrócić do domu. Dlatego też, należy pamiętać aby pod żadnym pozorem nie złamać danego słowa i nie przyjść później niż się zapowiedziało. Dziecko nie może na Ciebie czekać! Podobnie, nie powinno odbierać się maluch wcześniej niż się zapowiedziało. Musi sobie on wyrobić przekonanie, że jeżeli rodzice mówią, że będą o 14, to dokładnie o tej godzinie należy się ich spodziewać – ani wcześniej ani później. Po pierwsze, wzmaga to autorytet rodziców; po drugie zaś, łatwiej jest dziecku znieść czas spędzony w przedszkolu kiedy wie dokładnie, o której będzie z niego zabrane.

Wracając z dzieckiem z przedszkola nie wypytuj go nadmiernie. Jak będzie chciało samo opowie Ci wszystko co zdarzyło się w ciągu dnia. Jeżeli jednak zadajesz pytania, to pytaj o rzeczy pozytywne, np. z kim się bawił, czy co podobało mu sięnajbardziej? Nie skupiaj się na przykrych wydarzeniach, tylko chwal malca i podtrzymuj na duchu. Pierwszy dzień w przedszkolu można również uczcić lodami lub ciastkiem. Daje to dziecku poczucie, że dzielne radzenie sobie z wizytami w przedszkolu powoduje, że rodzice są z niego dumni a samo pójście do przedszkola to wydarzenie, które warto uczcić.

Pamiętaj jednak, że każde dziecko musi przejśćswoisty okres adaptacyjny. U jednych dzieci trwa on kilka dni, u innych kilka tygodni, lecz im bardziej dziecko nawyknie do przedszkola, przedszkolanki i nowych dzieci, tym mniejszą niechęciąbędzie reagowało na codzienne wyjście. Wystarczy jedynie kilka pozytywnych wzmocnień oraz rozmów z dzieckiem a maluch stanie sięszczęśliwym i dumnym przedszkolakiem!

 
Ostatnio dodane zdjęciawięcej ...
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...